Úpolové sporty jsou „problem solvingová“ aktivita

Andrea Alačková, 3. A.
Naše škola má hodně výhod, ale jednu beru jako tu největší – výběr ze tří tělocviků. Kromě klasického „těláku“, kde se můžete naučit všeobecně atletiku a další sporty, si můžete vybrat posilovnu nebo plavání. Asi nejméně tradiční aktivitou v nabídce jsou úpolové sporty. Pokud jste o nich nikdy neslyšeli, zkuste si představit kombinaci juda, volnostylového zápasu a jiu jitsu. Snažíme se tam naučit, jak se ubránit bez toho, abychom druhému ublížili. Není to jenom nácvik bojového sportu, ale taky se učíme padat a získáváme základy gymnastiky. Určitě velký podíl na tom, že studenty u nás tento sport baví, má i Petr Mynář, který jej u nás učí. Právě jeho jsme poprosili, aby nám tuto disciplínu představil.

Co je náplní úpolových sportů?
Patří sem sporty, při kterých dochází ke kontaktu dvou cvičících. Je to v podstatě mix juda, volnostylařského zápasu a jiu jitsu. Cílem je naučit se ubránit bez ublížení druhému. Je to bezpečný a zábavný způsob, jak si zlepšovat formu a učit se něco nového.
Pro koho byste tento sport doporučil?
Úplně pro kohokoli, kdo má motivaci a nebojí se to vyzkoušet. Dá se to přirovnat k počítačové hře nebo hlavolamu – je to „problem solvingová“ aktivita, kdy musíte obratem reagovat na svého protivníka.
Proč vás to tolik baví?
Díky příjemné komunitě lidí a také možnosti odreagování se od běžného života. Interakce při sportu se podobají třeba videohrám, ale probíhají v reálu. Kromě toho je to i dobré pro tělo.