Rozhovor s Táňou Konečnou

Táňa Konečná u nás učí angličtinu už přes dvacet let a snaží se našim studentům dát to, o co její generace byla ochuzena – volnost a možnosti pracovat s různými metodami. Michal Kříž se jí zeptal na pár osobních i pracovních otázek, které vám ji přiblíží nejen jako učitelku, ale i jako člověka.

Kde berete inspiraci k výuce, případně kdo je vaší inspirací?
Každý rok absolvuji školení pro učitele cizích jazyků, kde získávám nové inspirace pro svoji výuku. Jsem také aktivní členkou NPI – Národního pedagogického institutu, který poskytuje metodickou podporu škol a cílené vzdělávání pedagogů. Dalším velkým zdrojem mé inspirace je internet a také moji úžasní kolegové.

Co Vás naplňuje na vaší profesi, kde berete energii (hlavně koncem roku)?
Těší mě viditelný pokrok mých studentů, když vidím, že se jim daří, že se zlepšují a
mají větší jistotu v mluvení. Je pravda, že koncem roku je určitě méně energie, ale snažím se, aby to nebylo v hodinách poznat. Energii si dobíjím nejvíc v přírodě s batohem na zádech mimo civilizaci s jediným cílem přežít a užít si to.

Dosti často využíváte internetovou výuku, vidíte přínos v moderních technologiích?
Určitě ano. Baví mě hledání nových a zábavných způsobů výuky angličtiny.
Ve svých hodinách často používám různé aplikace jako Kahoot, Quizlet, Quizizz, Wordwall a další, které studentům umožňují interaktivně procvičovat slovní zásobu, gramatiku a další jazykové dovednosti. Většina studentů má tyto aktivity v oblibě a těší se na ně.

Angličtina je určitě světový jazyk číslo jedna, máte však ještě nějaký další oblíbený?
Mám ráda francouzštinu. Vždycky jsem si přála umět tento jazyk kvůli mojí babičce, která se narodila ve Francii a francouzština byla její rodný jazyk. Mně se to nepovedlo, a tak jsem moc ráda, že moje dcera se tento jazyk učí na střední škole.

Byla jste někde v zahraničí, kde Vám ani perfektní znalost angličtiny nepomohla, a jak jste to vyřešila?
Angličtina mně nepomohla v Maďarsku. Můj syn si zlomil ruku na houpačce u Balatonu a v místní nemocnici jsem bohužel se svojí angličtinou nepochodila. Žádný přítomný doktor neuměl anglicky, a tak jsem musela použít k dorozumění ruce, nohy a částečně svoji němčinu.

Máte ráda i klasickou anglickou literaturu a čtete ji i v originálu?
Klasickou literaturu mám ráda a když mám možnost, tak si knihu ráda přečtu v angličtině. Během školního roku na čtení moc čas nemám. Většinu knih přečtu v létě na chalupě.

Učíte svoje děti/dítě angličtinu a trváte na tom, aby ji uměly?
Samozřejmě je mým snem, aby obě moje děti uměly perfektně anglicky, ale ne za každou cenu. Myslím, že nejhoršími studenty by byly právě moje děti a já bych s nimi určitě neměla tu svatou trpělivost, kterou mám na naší škole.

Váš největší omyl/přešlap během vyučování?
Nemůžu si vybavit konkrétní omyl, ale jsem si jistá, že jsem jich několik určitě udělala.
Snažím se svoje studenty učit, že je v pořádku chybovat. V hodinách velmi často pracujeme s chybami. Považuji je za důležitou součást mojí výuky.

Je nějaký jiný předmět, který byste chtěla učit nebo jste vždy chtěla učit angličtinu?
Určitě by to byl jiný cizí jazyk – francouzština nebo španělština.

Váš oblíbený způsob trávení volného času?
V létě ráda hraju beach volejbal a v zimě zase jezdím na lyžích a také chodím ráda na dlouhé túry.