Rozhovor s češtinářkou Zuzanou Adolfovou

Michal Kříž vám Zuzanu Adolfovou představí nejen jako pedagožku, ale také jako člověka s rozmanitými zájmy. Řeč dojde i na to, jestli češtinu mají rády její děti.

Předpokládám, že máte ráda dobrou kulturu, na co zajdete nejraději?

Jsem kulturní maniak. Nezáleží na tom, jestli to je divadelní představení, opera, koncert, výstava, muzeum, alternativa nebo klasika, u nás nebo v zahraničí. Beru vše, ale je pravda, že konkrétní tituly si pečlivě vybírám.

Co byste nám studujícím doporučila, abychom nevynechali například v divadle, literatuře nebo televizi?

Na televizi se vůbec nedívám, takže netuším. Pokud jde o divadlo, které by se studentům mohlo líbit, třeba Lakomec v Městském divadle nebo Matka v Redutě je myslím sázka na jistotu. Knížek je spousta, ale hned mě napadlo Orwellovo dílo 1984, to by si měl dříve či později přečíst opravdu každý.

Co Vám doplňuje energii v průběhu školního roku?
Humor, přátelé, rodina, zážitky, dobré jídlo a v neposlední řadě vy, naši studující!

Napadlo vás někdy změnit povolání? Nebo třeba jen předmět, který vyučujete?

Přiznám se, že nenapadlo. Učit mě baví a naplňuje mě to. Kdyby se stalo, že bych z nějakého důvodu učit nemohla, umím si představit, že bych dělala jazykové korektury, pracovala v kavárně nebo v květinářství.

Jak ráda trávíte volný čas?
Volný čas? Co to je? Ráda si užívám volný čas o samotě jen s knihou, jindy třeba jedu s přáteli nebo rodinou někam, kde můžeme něco nového poznat, zajít si na kulturu, dobře se najíst a napít, a hlavně se zasmát do zásoby na horší časy.

Cestujete ráda? Kam byste se chtěla podívat?
Cestuji velmi ráda. Kdyby to šlo, pořád bych někam jezdila a je jedno, jestli v rámci České republiky, Evropy nebo světa. Kdybych si mohla vybrat, vyrazila bych třeba na Kubu.

Vedete své děti k perfektní znalosti českého jazyka, včetně všech pravidel a výjimek, které obsahuje?
Znáte to přísloví o kovářově kobyle, která chodí bosa? Přesně takhle to u nás je. Oba mí synové jsou skvělí v matematice a čeština je nechává poněkud chladnými. Beru to tak, že každému jde něco jiného a spíš se je snažím vést ke čtenářství.