Aneta Malá, 2. A
František Dvořák učí na Mojmíráku již několik let informatiku a výtvarnou výchovu. Ve výtvarce dává studentům možnost se mezi klasickými hodinami skutečně uvolnit a vyjádřit sám sebe. Právě on stojí za celoročními pracemi či vernisážemi děl třeťáků. Ale proč dělá to, co dělá? A jaký je jako umělec? Zeptala se druhačka Aneta Malá.

Proč jste učitel? Co vás na tom motivuje a baví?
Učit jsem chtěl vždycky, už od základky, ale nechtěl jsem být vystudovaný učitel – chtěl jsem si udělat řemeslo, studovat umění, a to jsem chtěl skloubit s tím učením. Což teď dělám a jsem spokojený.

A co na tom máte nejraději?
Práci s mladými lidmi, a jejich zpětnou vazbu, zda to, co jsem je naučil se jim v životě hodilo a ty vědomosti využili. Takže předávat a práce s kolektivem – tyhle dvě věci jsou pro mě asi to nejzásadnější, to co mne na tom nejvíce baví.

Jaké je vaše oblíbené téma v umění?
Existencialismus, to znamená lidské bytí, poznávání člověka jako takového, a entropie a pokrytectví. Tyto tři náměty používám docela často.

A oblíbená technika?
Snad úplně všechno, od malby po sochařinu, asi skloubení těchto dvou technik. A potom multimediální technologie jako třeba 3D tisk, video, zvuk.

Poslední otázka – Kdo vás v umění inspiruje?
Je jich nespočet, mým malířským vzorem je Jean-Michel Basquiat – první černoch, který se proslavil v malbě. Co se týká sochařiny, asi mne nejvíce ovlivnil můj profesor Jiří Beránek.