Alexandru Calin Jalba 2.
Lenka Brodecká u nás učí český jazyk a literaturu. Zajímavé je, že je o ní poměrně rozsáhlé a reprezentativní heslo na Wikipedii. Dozvíte se tam například, že pracovala jako redaktorka několika významných nakladatelství, sama napsala tři knihy pro děti, povídky pro Český rozhlas a spoustu dalšího. My bychom ji rádi přiblížili i jako zajímavou a inspirující osobnost.

Co vás kromě literatury baví?
V posledních letech trochu chalupařím a starám se o zahradu. Jsem typické panelákové dítě, většinu života jsem strávila na sídlišti, a proto je pro mě zajímavé učit se hospodařit na venkově. Překvapivě mě to dost baví.

Co vás inspiruje jako autorku?
Víte, napsala jsem tři knihy pro děti, tři jsem přeložila (ze slovenštiny) a také jsem redigovala spoustu knih jiných autorů. Tohle období už je však za mnou. Za spisovatelku jsem se nikdy nepovažovala, k těm několika pokusům mě inspirovaly mé děti, když byly malé. Teď mě však stoprocentně naplňuje příležitost vzdělávat ty starší.

Podle čeho vybíráte, co budete učit a co do učiva zařadit?
Skladba učiva je do značné míry dána tzv. rámcovým vzdělávacím programem. I tak se snažím vybírat témata, která budou studentům užitečná v životní praxi.

A poslední otázka: Co ráda čtete, jaký je váš oblíbený autor?
Momentálně ráda čtu současné romány s tzv. nespolehlivým vypravěčem. Postava, která vypráví příběh, je třeba psychicky narušená, nebo má něčím zkreslený pohled na realitu. Čtenáře to musí trknout a její vyprávění filtrovat. Příkladem spisovatele, který takhle píše, je britský autor Kazuo Ishiguro. Styl jeho vyprávění jemně, opravdu velmi jemně drásá nervy.