Nejdůležitější informace o této novince zní – zkouška vám pomůže ukázat, v čem jste dobří. Společné testy z matematiky a češtiny nám totiž představí jenom malou část toho, kdo opravdu jste.
Víme, že devátá třída je plná stresu, učení a povinností. Všichni skloňují to jedno jediné slovo – přijímačky. Navíc pokaždé, když se podíváte, o čem se píše, dočtete se o nedostatku míst a velké konkurenci. A my po vás kromě toho povinného drilu ještě chceme, abyste psali portfolio a motivační dopis. Věřte nám, že nejraději bychom vás místo toho poslali třeba na výlet nebo si od toho stresu odpočinout. Ale chceme vám dát jednu důležitou příležitost navíc – ukázat, co vás baví, jak přemýšlíte a v čem jste jiní. Rozhodně nám nejde jen o kreativce – chceme zvídavé studující, kteří se nadchnou pro fyziku, chemii a všechno možné. Není důležité, jestli to umíte s videem, kreslíte anebo nám portfolio zpracujete zvukový záznam. Podstatné je vyjádřit se k těm několika otázkám ze zadání po svém. Protože kdo se vás na váš názor při klasických přijímačkách jinak zeptá, když stojí jen na zcela stejných testech? Společné státní zkoušky nám ukážou znalosti ze dvou předmětů – nedozvíme se ale nic o tom, jak o řešení úkolů přemýšlíte.
Víme, že mezi těmi „pod čarou“ bývají šikovní lidé. Ztratili pár bodů v češtině, měli při testu horší den na matiku, ale mohou být vynikající v něčem jiném. Především ale mohou mít upřímnou motivaci ke studiu na gymnáziu, které na výuku jde trochu jinak. Zkouška nám napoví, jak o vlastním vzdělávání přemýšlíte. Zjistíme, zda je škola, která klade velký důraz na samostatnost a vynalézavost, pro vás ta pravá. Hledáme takové studující, kteří ocení projektové vyučování, plné samostatných úkolů. Osobnosti, co po nás nechtějí jen nadiktovat řešení, ale dovedou na něj přijít samy. Věříme, že když se lépe poznáme už na začátku, budete si opravdu jistí, že chcete právě k nám.
Jak zkoušku zvládnout? Buďte přirození, upřímní a sví. Ti, kteří už zkoušku „na nečisto“ na dni otevřených dveří zažili, se s námi podělili o pár postřehů: „Když se stane nějaký trapas, je to jedno, zasmějeme se tomu a jdeme dál. Příště se nebudu tolik stresovat.“ Anebo třeba: „Odnáším si z toho, že na každém názoru záleží,“ nebo: „Ze začátku to byl stres, na konci to bylo fajn. A dost jsme se u toho nasmáli.“ Závěrem si prosím zapamatujte tento výrok absolventa cvičné zkoušky: „Stresoval jsem se o dost víc, než bylo nutné.“
Těšíme se na vás a z papíru přihlášky nebo testů vás nepoznáme. Pojďme se o sobě dozvědět víc hned na začátku!