MgA.Michal Mančík u nás učí řadu humanitních předmětů. Má také jeden speciální úkol – podílí se na programu a organizaci plesu. Právě na toto téma ho vyzpovídal Michal Kříž ze druhého ročníku. Došla řeč i na jeho sny, přání a názory.

Víte, jakou formou bude probíhat letošní ples? A na co se můžeme těšit?

Letos bude ples probíhat v prostorách Bobby centra (Zoner Bobyhall). Ples bude formální a laděný v barvách bílé, černé a zlaté. Můžeme se těšit na slavnostní šerpování maturantů a bohatou tombolu. Kromě hlavní kapely Šuplík session vystoupí i kapela ŠVP, ve které vystupují naši pedagogové František Dvořák, Jiří Habarta a Onřej Haváč.

Máte nějaké zkušenosti s tancováním a jaké?
Já osobně moc zkušenosti se společenským tancováním nemám. Do tanečních jsem nikdy nechodil, ale na druhou stranu jsem se dost let věnoval scénickému tanci (spojený s akrobacií, fyzickým divadlem) a baletu.

Chystáte nějaké novinky ve výuce rétoriky a dramatické výchovy?

V hodinách rétoriky a dramatické výchovy se změny dějí pořád… Snažím se se studujícími pracovat tak, aby to vyhovovalo celé skupině a aby používané techniky byly vždy studenty nové, jiné. Pokaždé se snažím vybrat nové a vhodné metody výuky tak, ať si naši studenti z hodin odnášejí co nejvíce zážitků, zkušeností a poznatků.

Jak zvládáte divadlo a učení ve škole zároveň?

Někdy je to dost těžké, protože ve škole se snažím studenty co nejvíce zaujmout a k tomu je potřeba vyvíjet spoustu energie. V divadle je to úplně stejné. Herec, moderátor, lektor musí do svého výstupu dostat spoustu energie a jak to, tak chodí, tak se ne vždy od publika vrací. A to je docela vysilující, vydávat energii a nedostávat ji zpět. Na druhou stranu mě má profese (divadelní a učitelská) baví a komunikace se studujícími/diváky mně mnohdy inspiruje a možná proto se mi to daří zvládat.

Kdybyste si měl vybrat mezi divadlem (herectvím) a vyučováním, co byste si vybral?

Dnes už bych si stoprocentně vybral vyučování a lektorování komunikačních/divadelních dovedností, protože divadelní herectví je nesmírně těžká dovednost (po stránce fyzické, psychické a časové). Ale pokud by přišla nabídka hlavní role v „hollywoodském trháku“ nebo role v zajímavé divadelní inscenaci, tak bych ji neodmítl.

Jaký je váš názor na influencery a máte nějakého oblíbence

Influenceři mi vůbec nevadí. Naopak. Myslím si, že spousta influencerů má obrovský potenciál k tomu být lepší, přesvědčivější, přirozenější… Přece jenom každý influencer by měl umět vystupovat, komunikovat a správně sdělovat, ať už sám za sebe, nebo ve hře v roli. Je to taková rétorika a divadlo v online prostředí. Je to smutné, protože víc než polovina influencerů neumí sdělovat, pracovat se slovem, hlasem a jejich „příspěvky“ nemají téměř žádnou výpovědní hodnotu. Trochu mě to mrzí, protože sledovat videa, která nemají smysluplný obsah a výpovědní hodnotu nulovou, je k ničemu. A bohužel i díky tomu dnešní mladá generace (ale i děti) pak tvoří podobné, nijak vypovídající příspěvky. Jo, a oblíbeného influencera nemám.

Jak byste reagoval na to, kdyby se vaše děti staly influencery?

Reagoval bych tak, jak (snad) každý rodič. Pokud budou mé děti v budoucnosti dělat to, co je baví a bude je to naplňovat, budu nejšťastnější. Ať už budou chtít být popelářem, lékařem, učitelem nebo influencerem, maximálně je v tom podpořím.

Máte nějaký nesplnitelný sen, případně splněný sen?

Snů mám spoustu. Splněných i nesplnitelných. Mezi splněné sny patří například absolvování JAMU. A nesplnitelný sen? Umět cestovat časem.

Co cestování? Baví Vás to? Kam byste se chtěl podívat? / Vaše vysněné místo?

Cestování mám rád. Baví mě poznávat nové kultury a krajiny. Jednou bych se chtěl podívat do Las Vegas a na Broadway. Chtěl bych mít na obou místech alespoň měsíc a každý večer si zajít na nezapomenutelné představení/show světových formátů.

Kam byste naopak vůbec nechtěl?

Nechci se podívat do vesmíru, do míst, kde je velká zima, kde je spousta hmyzu a plazů, do pustiny.